top of page
Top

ŠANKPRAKŠALÁNA 

očista střev

“Šanka” je velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití vlažné slané vody. Je to metoda všem dostupná, pokud je přesně dodržen postup, nepředstavuje žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem. První pokus by se měl odehrávat bezpodmínečně pod dohledem zkušeného průvodce. Měla by se provádět 4x do roka, vždy v době změny ročního období, protože tehdy se mění i naše biorytmy. Minimálně bychom ji měli absolvovat dvakrát ročně. Provádí se ráno na lačný žaludek. Šankaprakšalána není těžká na provedení, nicméně mnohokrát ji ztěžuje stav naší mysli a utíkání od přítomného okamžiku.  

Benefity (neobjeví se ze dne na den, ale s postupem času)

 • Důkladně odstraňuje usazeniny různého původu v celém trávicím traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klystýr, ani jiné postupy

 • Díky roztažení střeva dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno. Lidé kteří se domnívali, že nemají zácpu, protože téměř každý den chodili na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených hmotách třešňovou pecku spolknutou před několika měsíci. Někdy je až neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů.

 • Vyrovnává funkci metabolismu (hubení se spravují a přiberou, hubnou ti, kteří mají kila navíc)

 • Odstraňuje zápach z úst, při následném vyloučení masa ze stravy dojde i k odstanění tělesného pachu

 • Zlepšuje spánek

 • Pročišťuje krev a tím zlepšuje stav pokožky (vyrážka, akné, lupénka, ekzém)

 • Působí proti alergiím (senná rýma, alergie na laktózu, cukry)

 • Odstraňuje únavu

 • Stimuluje játra, slinivku břišní a ostatní žlázy náležící k trávícímu systému (jsou známy případy vyléčení cukrovky)

 • Harmonizuje mysl

 • Dochází k uvolnění různých emocí, obav a strachů, porozumění překážkám, odstraňují se deprese, uvolňuje se potlačená zlost, zvyšuje se životní vitalita, mění se vnímání sebe sama, zvyšuje se sebedůvěra. Odstraněním energetických bloků a zajetých vzorců chování začíná to opravdové sebeuzdravování.

 

Kontraindikace

 • Nemá se provádět ve věku do 15-ti let, v době těhotenství, při velmi nízkém krevním tlaku, při velmi oslabeném stavu ledvin, v případě žaludečních vředů či zánětů, při velkých žlučových a ledvinových kamenech, při těžké chronické cukrovce, v případě kýly, ani při vážnějších duševních poruchách.

Příčiny onemocnění

 • Organismus se intoxikuje systematicky a bez přerušení po celý život. Zanáší se jednak látkami, které do něj přicházejí z vnějšku s nekvalitní stravou či špatnými stravovacími návyky, ze znečištěného vzduchu, a především z důsledku hnilobného kvašení zbytků potravy ve střevě.

 • Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí, je nahromadění toxinů v organismu vlivem auto intoxikace. Případy nádorů tlustého střeva v ČR drží rekord ve srovnání se zhoubnými nádory ostatních orgánů těla.

 • Je podstatné udržovat vylučovací orgány zdravé, neboť neplní-li dokonale své funkce, organismus se pomalu, ale jistě otravuje.

Průběh očisty

1. Ohřejte vodu, do níž přidáte 12g nejodizované soli na jeden litr vody. Voda musí být slaná, neboť v opačném případě by byla osmoticky absorbována sliznicí a vyloučena normální cestou ve formě moči a nikoli konečníkem.

2. Po ránu na prázdný žaludek vypijte 1 litr slané vody o teplotě polévky připravené k jídlu.

3. K tomu, aby voda prošla celou trávicí trubicí, stačí provést následujících 5 cviků. Podívejte se na naše youtube video. Použité jóga ásany jsou: tada ásana, trikóna ásana, méru prštha ásana, trijakša bhudžanga ásana. Každý cvik se musí opakovat čtyřikrát střídavě na každou stranu, a to v dosti rychlém rytmu: série netrvá déle než jednu minutu. Někomu více vyhovuje pomalejší tempo, kdy každou asánu důkladně prodýcháváme.

4. Vypijte druhý litr vody a opět proveďte sérii cviků. U každého člověka trvá různě dlouho, než se objeví první stolice. Pro urychlení peristaltiky střev můžete na toaletě provést ašvini mudru (stažení a uvolnění svalů konečníku). Pokaždé, když jdete na WC natřete si konečník olivovým (nebo jiným) olejem, případně si ho omyjte vlažnou vodou, abyste předešli podráždění způsobenému solí.

 

5. Pokud jste se v této chvíli ještě nebyli vyprázdnit, vypijte jen půl litru a opakujte sérii cviků. Pak vypijte dalšího půl litru a opakujte cvičení. Po třech litrech vypitých tekutin se musíte bezpodmínečně vyprázdnit. Opakujte cviky do té doby než na vás přijde potřeba. Můžete si pomoci masírováním břicha, zahříváním břicha, vědomým dýcháním do břicha, a v posledním případě klystýrem o obsahu 1l vody. Nesmíte pokračovat v pití čtvrtého litru vody pokud se stolice ještě nedostavila. Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky), jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky.

6. Jakmile se stolice dostaví střídejte cvičení a pití vody dokud z těla nevychází zcela čistá voda. Nesmí být žlutá a nesmí obsahovat žádné pevné částečky. Po normálních výkalech, pevných a tvarovaných, následuje stolice měkčí a potom tekutá - hnědá, pak nažloutlá a na závěr zcela čirá.  Podle stupně nánosu ve střevech to odpovídá vypití 4 – 9l vody.

7. Jestliže jste spokojeni s výsledkem a voda je dostatečně čistá, můžete:

a) buď jednoduše přestat, v tomto případě je jediná nevýhoda, že půjdete v následující hodině ještě několikrát na toaletu

b) nebo vypít 0.5l vlažné neslané vody a provést vamanadhauti (vyprázdnění žaludku, zvracení). To přeruší sifon a zcela vyprázdní žaludek od zbytkové soli.

 

8. Proveďte džala néti jako prevenci proti bolestem hlavy.
 

Po šankaprakšálaně je třeba bezpodmínečně dodržovat následující pokyny:

1. 45min - 1h odpočívejte, dobře se přitom přikryjte, abyste se vyhnuli podchlazení a dejte pozor, abyste neusnuli v průběhu 3h po čištění, jinak vás čeká týdenní lenost a únava.

2. Po nejdříve 0.5h a nejdéle 1h snězte KIČERÍ přelité 2-3 lžícemi GHÍ. Je výslovně zakázáno nechat trávicí trubici prázdnou déle než jednu hodinu. Tento speciální pokrm vytvoří ochranný film v celém střevě, znovuobnoví střevní mikroflóru, enzymy, elektrolyty, bakterie, protilátky, obnoví citlivost chuťových pohárků. Pokuste se toho snízt co nejvíce, alespoň 2 talíře.

3. Dvě následující hodiny nic nepijte. Následkem požití slané vody se část tekutin vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice. To je součástí pročišťovacího procesu. Po tomto cvičení je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali byste v chození na toaletu.

Jak se stravovat po očistě?

 • strava po očistě je velmi důležitá, protože střevo je citlivé a je potřeba obnovit veškeré jeho funkce

 • Abychom povzbudili peristaltiku střev, je vhodné v následujících dnech pít ráno sklenici teplé vody s citronem, cvičit NAULÍ a praktikovat dechová cvičení KAPALA BHATI a AGNISÁR. Pokud se dva až tři dny po šankprakšálaně nedostaví žádná stolice, je to naprosto v pořádku. První stolice bude zažloutlá a bez zápachu jako u dítěte.

 • 24 - 72 hodin je vysloveně zakázáno mléko, jogurt, kyselé pokrmy a nápoje, káva, alkohol, syrové ovoce a syrová zelenina

 • po třech dnech se můžete vrátit k lehce stravitelným pokrmům, ale vyhněte se nadýmavým potravinám jako jsou fazole, květák, zelí, ostrému koření (čili, zázvor, pepř), masu, alkoholu, syrovému ovoci a syrové zelenině

 • po jednom týdnu se můžete vrátit k běžné stravě s omezením masa a alkoholu

 • Dle tradičních skript byste 7 dní neměli jíst mléčné výrobky, syrové ovoce a zeleninu, nepít černý čaj ani kávu20 dní byste se měli vyvarovat nadýmavých potravin (fazole, cizrna, květák, zelí, česnek, cibule, ostré koření, bublinkové nápoje)40 dní byste neměli jíst maso, ryby, vajíčka a pít alkohol.

Máte nějaký dotaz nebo se chcete zaregistrovat na jeden z našich očistných pobytů? Chcete nás pozvat do svého prostředí, abychom vás a vaše přátele provedly očistou? Neváhejte nám poslat zprávu, rády vše zodpovíme.​

Většina našich pobytů se pořádá v úžasném prostředí Šrí Dévpuridží ašrámu ve Žďárci u Skutče. Avšak  občas hostujeme i někde jinde.

Thanks! Message sent.

©PETRAVEDA 2019

   NAVRHL MAXWATTSVISUAL

bottom of page